facebook

I stało się! W niedzielę 10 kwietnia 2016 nadszedł długo wyczekiwany przez szóstoklasistów projekt Schoolink 2016 a.k.a. Young Malta Prime. Chwilę po tym, gdy samolot wylądował na lotnisku w Gironie, zostaliśmy przywitani przez gospodarzy aplauzem, dzięki któremu mogliśmy przez chwilę poczuć się jak gwiazdy, a uczniowie mogli wreszcie na żywo poznać uczestników z Katalonii, z którymi wcześniej widzieli się tylko przez Internet.

To były owocne cztery dni spędzone w El Masnou. Dzięki warsztatom teatralnym prowadzonym przez niezastąpioną Grażynę Wydrowską uczestnicy projektu przekonali się, jak wiele ich łączy i „powiedzieli” o tym innym, choć nie używali słów. Otworzyli się także na siebie i innych oraz poznali swoje mocne strony (lub sobie o nich przypomnieli), tworząc portrety, które razem złożyły się w piękną całość przypominającą „Guernicę” Pablo Picasso.  Stali się artystami i aktorami, ale również widzami i świadkami, gdy to właśnie ich portrety były w centrum uwagi.

Po warsztatach na uczestników czekały inne atrakcje, takie jak wspólne wyjście naszych uczniów z Katalończykami do McDonald’s, zwiedzanie urokliwego El Masnou z jego wąskimi uliczkami i modernistycznymi budynkami czy całodniowy spacer po Barcelonie zakończony zakupami. Oczywiście nie mogło również zabraknąć pobytu na plaży.

Widzami staliśmy się po raz kolejny, gdy nasi gospodarze zaprezentowali nam muzyczny występ, który w uroczy sposób połączył pokolenia.

Gdy nadszedł dzień pożegnania, bardzo niewielu osobom udało się powstrzymać od łez. Jednak wszyscy przywieźliśmy z Katalonii wiele wrażeń i możemy z dumą i przekonaniem powiedzieć, że warto było rozszerzyć projekt również na szkołę podstawową.